Jadwiga Emilewicz Wiceprezes RM
Data: 12-04-2020 o godz. 15:46:22
Temat: efektywność energetyczna


Prezydent Andrzej Duda powołał minister rozwoju
Jadwigę Emilewicz na wiceprezesa Rady Ministrów

Życiorys Od 9 kwietnia 2020 r. - wiceprezes Rady Ministrów. Od 15 listopada 2019 r. - minister rozwoju.
Wcześniej – od 9 stycznia 2018 r. – minister przedsiębiorczości i technologii. A od 27 listopada 2015 r. – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Wcześniej – od 9 stycznia 2018 r. – minister przedsiębiorczości i technologii. A od 27 listopada 2015 r. – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Odpowiada za działy gospodarka, budownictwo i turystyka. Jako minister rozwoju współtworzyła Tarczę Antykryzysową, której celem jest zapobieganie negatywnym skutkom epidemii koronawirusa dla polskiej gospodarki i rynku pracy.
Jako minister przedsiębiorczości i technologii przeprowadziła cały szereg ułatwień dla biznesu, takich jak m.in.: nowe Prawo Zamówień Publicznych, Mały ZUS, Mały ZUS Plus, ustawa o zarządzie sukcesyjnym, Pakiet MŚP, ustawa przeciwdziałająca zatorom płatniczym, Pakiet Przyjazne Prawo czy ustawa wprowadzająca Polską Strefę Inwestycji.
Za jej kadencji weszła też w życie Konstytucja Biznesu. Podejmowała i wspierała działania na rzecz walki ze smogiem i upowszechniania OZE, w tym Program Czyste Powietrze i program Energia Plus. Jak również działania proinnowacyjne, takie jak ulga na B+R, IP Box, program Start in Poland, czy Platforma Przemysłu Przyszłości.
Urodzona 27 sierpnia 1974 w Krakowie. Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ otworzyła przewód doktorski. Jest stypendystką Uniwersytetu Oxford oraz programu American Council on Germany, Dräger Foundation, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius.
Od 2003 r. związana z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. J. Tischnera w Krakowie. W latach 1999-2002 pracowała w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W 2009 r.- kierownik Muzeum PRL-u w Krakowie.
Działaczka społeczna, autorka wielu publikacji naukowych. Była prezesem Fundacji Lepsza Polska. Wiceprezes Porozumienia Jarosława Gowina. Zna język angielski, niemiecki i francuski. Mężatka, ma trzech synów.
  Źródło:






Artykuł jest z Polskie Towarzystwo Energetyczne. Polish Society of Energy
http://www.pte.edu.pl/

Adres tego artykułu to:
http://www.pte.edu.pl//modules.php?name=News&file=article&sid=133